Tedavi bittikten sonra dişler geri döner mi?

İnsan vücudunda olduğu gibi dişlerde de hayat boyunca süren bir hareket ve değişim söz konusudur. Başarılı bir şekilde tamamlanmış ortodontik tedavi sonrası geri dönme riski azdır. Ortodontist, geri dönüşü engellemek ve en aza indirgemek için hastaya `pekiştirme apareyleri` kullandıracaktır. Bu döneme gösterdiğiniz önem tedavinizin kalıcı olmasını sağlar.

Ortodontik relaps (dişlerdeki geri dönüş) birkaç sebeple meydana gelebilir:
Hastaların pekiştirme apareylerini kullanmaması
Ortodontik tedavi sonrası anormal büyüme paterni olan hastalarda bu değişimin devam etmesi
Hastaların tedavi edilmemiş diş sıkma ya da gıcırdatma alışkanlığının olması
Hastaların dudak ve yanaklarındakı aşırı kas faaliyeti
Ortodonti tedavi sonrası sürmeye çalışan 3.azı(20 yaş) dişlerinin ön dişlerde baskı oluşturması
Fizyolojik süreçte alt keser dişlerde meydana gelen değişimler
Aktif ortodontik tedavi bittikten sonra, braketler çıkartılır. Bir sonraki aşama pekiştirme dönemidir. Pekiştirme apareyleri dişeti, kemik ve kasların yeni konumlarına adaptasyon gösterene kadar dişlerin yerlerinde tutulmasını sağlarlar. Pekiştirme aygıtları tavsiye edildiği şekilde kullanılmalıdır aksi takdirde dişler eski konumlarına geri dönerler ve ortodontik tedaviyle ulaşılan sonuçlar boşa gider. Pekiştirme apareyini ne kadar takmanız gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Hastaya göre bu süreçte farklılıklar görülebilir.

Bazı hastalarda dişlerin kaymasını engellemek için daha uzun zamanlar pekiştirme yapılması gerekebilir. Bazı vakalarda ise daimi pekiştirme gerekebilir. Bu pekiştirme dönemi tedavinin önemli bir aşamasıdır ve ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki pekiştirme apareyleri yalnızca ağızdayken ve verilen talimatlara uyulduğu zaman etki etmektedir. Pekiştirme aygıtları düzenli olarak temizlenmelidir.Eğer hareketli bir pekiştirme aygıtı kullanılıyorsa kaybedilmesinin kolay olduğu göz önünde bulundurulmalı ve ağızdan çıkarıldığında mutlaka kutusunda taşınmalıdır.